דף הביתראיית חשבוןהנהלת חשבונותשירותי חשבותמאמריםצור קשררואה חשבון בירושלים

מיזוג חברות

האינטרס לביצוע מיזוג חברות

בעולם העסקי היום, יש לחברות מספר אפשרויות שיאפשרו להן להתקדם הלאה, ולקיים גם יותר רווחים. אחד מהתהליכים הללו, נקרא מיזוג חברות, ובאפשרותו למקסם את הרווחים של שתי החברות שמתמזגות לכדי חברה אחת.

חשוב כמובן להסביר מהו בדיוק התהליך של מיזוג חברות, מה הוא כולל, ומה הוא לא כולל. לאדם מן הישוב קשה לעתים להפריד בין שתי התופעות שנקראות מיזוג ורכישה, והבלבול ביניהן נפוץ. לכן חשוב לעמוד על ההבדלים, ולהבהיר מה בדיוק קורה במיזוג, לכל אחת מהחברות.

בין החברה הקולטת לחברת היעד

בתהליך של מיזוג חברות, נעשה שימוש בשני מונחים מקצועיים: חברת קולטת וחברת היעד.

חשוב לציין שבניגוד לנהוג לחשוב, מיזוג חברות איננו כולל מיזוג של שתי חברות לתוך חברה אחת חדשה, כי אם מדובר על התמזגות של חברת היעד, אל תוך החברה הקולטת. אם תרצו לנסח זאת, חברה היעד למעשה מפסיקה לחלוטין להתקיים, והיא לא רשומה יותר אצל רשם החברות. הלכה למעשה - היא מתחסלת, ואנשיה הופכים, בתצורה כזו או אחרת, להיות חלק מהחברה הקולטת. בכך, מיזוג חברות נבדל מרכישה.

בתהליך הרכישה, חברת היעד עדיין ממשיכה להתקיים, אך הבעלות עוברת לחברה הקולטת. במיזוג, לא רק שהבעלות עוברת - אלא כל סממן של חברת היעד פשוט נמחק.

המשמעויות הפיננסיות של מיזוג חברות

אז למה בעצם מיזוג חברות יכול להיות משתלם גם עבור חברת היעד וגם עבור החברה הקולטת? בשביל להבין זאת, יש להתבונן על מה כל אחד מהחברות יכולה להרוויח מכך. לא פעם, מיזוג חברות הוא טוב מאד לחברה הקולטת, שרוצה להיכנס לתוך שוק מסוים אשר מזוהה עם חברת היעד. קחו לדוגמה מצב שבו חברה קולטת בישראל, רוצה לקיים דריסת רגל במגזר ספציפי (כמו המגזר הערבי או החרדי). היא יכולה לבצע מיזוג חברות עם חברת היעד שמתמחה במגזר מסוים, וכך להגדיל את רווחיה.

מה יוצא מכך לחברת היעד?
חבריה יוכלו לקבל סכומים הרבה יותר גבוהים, ויהיו להם משאבים מתקדמים יותר, וכך הם יוכלו גם לקבל רווחים נאים, וגם להשקיע יותר בפיתוח החלק שלהם בחברה שהתמזג אל תוך החברה הקולטת. כמובן שאין צורך לציין, כי לתהליכים הללו יש משמעויות פיננסיות ארוכות טווח.

האם בתהליך של מיזוג חברות, חברי חברת היעד יקבלו חלק מן המניות?
מה יהא על בעלי המניות בחברה הקולטת? האם כעת יהיה שינוי במדרגות המס? האם כל העובדים יזכו לאותו שכר, ואם לא, כיצד השינוי ישפיע על רווחי שתי החברות שיתחילו לפעול תחת המטרייה של החברה הקולטת? אלו הן שאלות חשובות מאד על מיזוג חברות, וחשוב שיהיה לכם רואה חשבון מקצועי, שיוכל ללוות אתכם לכל אורך התהליך.

פונים למקצועיות של משה אשכנזי

אם אתם עומדים לקראת תהליך של מיזוג חברות, לא משנה אם אתם מהצד של חברת היעד או הצד הקולט, אתם חייבים את העזרה המקצועית של משרד רו"ח משה אשכנזי. משרד רו"ח משה אשכנזי ממוקם בעיר ירושלים, ומעניק ללקוחותיו עוד שורה ארוכה של שירותים, מעבר לשירות של מיזוג חברות, כולל ייעוץ מס, טיפול בדו"חות שנתיים ורבעוניים וכיו"ב.
יצירת קשר
שם מלא(שדה חובה)
 
טלפון(שדה חובה)
 

מאמרים בנושאי ראיית חשבון

 • הקמת חברה

  כאשר אתם רוצים לפתוח בתהליך של הקמת חברה, יש צורך גם להבין את המשמעויות הפיננסיות של התהליך הנ"ל. גופים שונים במדינה, יתייחסו אליכם בצורה שונה, אם תבחרו לבצע הקמת חברה משלכם.
 • מיזוג חברות

  אז למה בעצם מיזוג חברות יכול להיות משתלם גם עבור חברת היעד וגם עבור החברה הקולטת? בשביל להבין זאת, יש להתבונן על מה כל אחד מהחברות יכולה להרוויח מכך.
 • פתיחת עסק חדש

  הסוג האחרון שבו נעסוק בנושא של פתיחת עסק חדש, הוא הקמה של חברה בע"מ. בעוד שעוסק פטור, מורשה, ושותפות הם סוגי התאגדות שבהם אין הפרדה בין הבעלים של העסק לבין נכסי העסק, הרי שהמקרה של פתיחת עסק חדש לחברה בע"מ הוא שונה.
 • שירותי הנהלת חשבונות

  שלב נוסף שבו שירותי הנהלת חשבונות יכולים להיות מועילים במיוחד, הם כאשר אתם עומדים רגע לפני הקמה של עסק חדש. בשלב הזה, לא מעט שאלות מתחילות לצוץ ולעלות
משרד רואי חשבון, רח' רבקה 11 , ירושלים, 7105
טל': 02-6728181 | פקס: 02-6728787
דוא"ל: moshe@mecpa.co.il


כל האמור באתר זה מהווה מידע ראשוני בלבד, ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ במשרד רואי חשבון
כל הזכויות שמורות - משרד רואה חשבון משה אשכנזי


קידום אתרים בגוגל